łac. portiuncula, mała cząsteczka, skrawek gruntu
Wikipedia
Czasem z niewielkich i skromnych rzeczy Pan Bóg stwarza wielkie dzieła – tak też stało się w XIII wieku pod Asyżem, czemu pośredniczył skromny zakonnik i pokutnik o imieniu Franciszek.
Porcjunkula – ten niewielki kościółek poświęcony Matce Bożej stał się centralnym punktem działania i źródłem wielu powołań dla tysięcy ludzi, którzy wzorem świętego od setek lat przybywali do Asyżu, aby zawierzać Bogu swoje życie.
Idea porzucenia doczesnych bogactw i przyjęcia skromnego stylu życia, poświęcając ewangelizacyjnej misji to jeden z najsilniejszych filarów podtrzymujących zakony franciszkańskie.
Średniowieczny biedaczyna o bardzo bogatym życiorysie może stanowić inspirację także dla nas dzisiaj, ponieważ w dobie postępującego konsumpcjonizmu łatwo jest zgubić pragnienie realizacji planów Pana Boga.
Nadarza się świetna okazja, aby dokonać głębokiego rachunku sumienia i zastanowić się nad własnymi priorytetami. Czy nie przykuwam zbyt wielkiej uwagi do zarobków, domu, samochodu, ubioru, stanowiska i pozycji społecznej? Czy nie wiążę swojej wartości z opinią innych i czy nie wartościuję ludzi ze swojego otoczenia przez pryzmat pieniędzy? Czy właściwie korzystam z dóbr materialnych? Czy mam świadomość, że wszystko co mam, otrzymałem od Boga?
Odpust Porcjunkuli to wyjątkowe święto, obchodzone 2 sierpnia, kiedy każdy wierny może dostąpić odpuszczenia kary za grzechy, bez względu na to w jakim miejscu na świecie aktualnie się znajduje. Jako Kościół wierzymy, że łaski takiego odpustu są ogromne, choć w doczesnym życiu trudno jest nam je dostrzec i docenić. Pomimo to powinniśmy dbać o kwestię naszej wieczności i stale pielęgnować w sobie pragnienie oglądania w przyszłości Boga twarzą w twarz, a właśnie teraz nadarza się idealna ku temu okazja dla każdego.
Aby uzyskać odpust zupełny, wystarczy wyspowiadać się, pójść do kościoła parafialnego między wieczorem 1 sierpnia a wieczorem 2 sierpnia, odmówić modlitwę Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz pomodlić się w intencji wyznaczonej na dany miesiąc przez papieża. Zachęcam serdecznie do przyjęcia tego odpustu!
Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.
Papieska intencja ewangelizacyjna na sierpień 2021 roku
Skomentuj