Czas Ducha Świętego

Jesteśmy obecnie w Kościele w szczególny sposób uświadamiani o wyjątkowym działaniu naszego Boga w postaci Darów Jego Świętego Ducha. Popularny w wielu parafiach okres przyjmowania sakramentu bierzmowania to szczególny czas przypominania o źródle oraz celu naszej wiary.

Dojrzały chrześcijanin to świadomy chrześcijanin, zatem niezbędna jest nam wiedza i zrozumienie Siedmiu Darów Ducha Świętego.

Mądrość można rozpatrywać na wielu płaszczyznach życia człowieka, ponieważ powiązać ją można ze sferą rodzinną, rodzicielstwem, małżeństwem lub kapłaństwem – zależnie od stanu, a także sferą zawodową i społeczną. Nabywana z wiekiem wiedza i doświadczenie budują w nas określony rodzaj mądrości, którą powinniśmy dzielić się z innymi. Czym jednak jest największa mądrość chrześcijanina?

Poznanie prawdy o Bogu jako jedynym stwórcy wszystkiego, bez którego nic by nie było – to właśnie Dar Mądrości dany nam od Ducha Świętego. Nie wyklucza on szacunku dla nauki, której celem jest poznawanie praw rządzących Wszechświatem, a jedynie pozwala pojąć, że za wszelkim stworzeniem stoi Bóg Ojciec, który jest miarą wspaniałego uprządkowania Nieba i Ziemi.

Trudno byłoby nam w ogóle rozważać sens mądrości, gdyby nie Dar Rozumu, który zbudowany jest na silnym fundamencie wolnej woli. Człowiek dostał od Boga ogromny dar rozpatrywania rozmaitych kwestii związanych z naszym ziemskim życiem oraz szeroko pojętą duchowością. Dzięki rozumowi nie działamy według z góry ustalonych schematów, a mamy możliwość myślenia, a idąc dalej – podejmowania decyzji i rozstrzygania między tym co dobre, a tym co złe.

Bezpośrednio z tego wypływa trzeci z Darów Ducha Świętego, czyli Rada. To ona pozwala nam odnajdywać Chrystusowe ścieżki i działać zgodnie z Bożym zamysłem, czyli z dala od grzechu.

To bogactwo umysłowych darów musi jednak być przez nas przekazywane dalej, a drogi ku temu bywają różne. Czasami środowiska, w których żyjemy są dalekie od przyjmowania prawd wiary, albo wręcz gorliwie zwalczają wszelkie przejawy religijności. Do wytrwałego i miłosiernego przekazywania Słowa Bożego pobudza i wzmacnia nas Dar Męstwa. To on usuwa wszelkie wątpliwości z naszych myśli i zasiewa ufność i wiarę w sens konkretnego działania. Dzięki męstwu, które otrzymaliśmy od Ducha Świętego czujemy chęć do pracy i nie odczuwamy zniechęcenia w chwilach porażki.

To zaufanie właśnie przychodzi do nas wraz Darem Pobożności, który objawia się odczuciem szczególnego Bożego Miłosierdzia w smutku i wszędzie tam, gdzie może dopaść nas zwątpienie i niechęć. Pobożność i Męstwo sprawiły, że w tej chwili czujesz chęć czytania tego artykułu! Duch Święty to bardzo delikatny, lecz skuteczny sprawca chęci i działania.

Aby umożliwić nam podejmowanie jakichkolwiek akcji, Ojciec ubogacił nas kolejnym, szczególnym darem – Umiejętnością. Dzięki niemu jesteśmy w stanie odnaleźć unikalne powołanie, do którego realizacji otrzymaliśmy zestaw wyjątkowych cech. Empatia, zdolność przyswajania i przekazywania wiedzy, badawcze spojrzenie, wrażliwość na potrzeby świata i ludzi, dar przemawiania, charyzma, cierpliwość, posłuszeństwo – to tylko przykłady cech, którymi obdarował nas Bóg Ojciec, abyśmy w różnych miejscach i w najlepszy sposób świadczyli o Chrystusie.

Na sam koniec Duch Święty wlał w nas Bojaźń Bożą, aby ogrom i bogactwo wcześniejszych darów nie obudziły w nas pychy i abyśmy nie zapominali kto nas stworzył. Tak właśnie całość ponownie zamyka się w pierwszym z darów, ponieważ wszystkie są ze sobą ściśle związane i żaden nie może wystąpić bez reszty, a reszta bez tego jednego. Każdy z Darów Ducha świętego wynika z pozostałych i zarazem prowadzi do reszty, potwierdzając słuszność jedynego kierunku, którym jest Niebo.

Jak zatem można łatwo zauważyć, Pan Bóg w swojej dobroci obdarował nas kompletnie, a skorzystanie z tych bogactw zależy już tylko od nas samych. Może jest to właściwy dla Ciebie czas, aby zaufać Chrystusowi i pozwolić mu tak naprawdę działać w Twoim życiu… Wszystko czego potrzebujesz, już masz.

Jedna myśl na temat “Czas Ducha Świętego

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑