Pokój Wam

W przeciągu ostatnich dni Chrystus kilkukrotnie przyszedł do Ciebie i do mnie ze słowami: „Pokój Wam”. Słowa wypowiedziane przed dwoma tysiącami lat do Apostołów, są wciąż żywe i aktualne, bowiem każdy z nas jest apostołem powołanym do głoszenia Słowa.

W ten wspaniały i radosny czas Zmartwychwstania Pańskiego kontemplujmy ten krótki, ale bardzo istotny przekaz Jezusa do nas. Postarajmy się rozpoznać co dokładnie w tych dwóch słowach chce powiedzieć nam Zbawiciel.

Czym dla nas jest pokój?

Bez wątpienia stwierdzić możemy, że Pokój jest istotą naszej religii, ponieważ nawoływali do niego już starotestamentowi prorocy, głoszący przyjście Tego, który stanie się Panem nas wszystkich.

Pokój i pojednanie były także głównym przesłaniem nauk Chrystusa, które głosił do ludu wytęsknionego wolności. Kontekst kulturowy i historyczny niewątpliwie ma znaczenie, ponieważ Izraelici od setek lat cierpieli na skutek wojen i podbojów wielu wrogo nastawionych im ludów, a w czasach Jezusa byli okupowani przez Rzymian, którzy swoje potężne imperium zbudowali na drodze militarnych kampanii.

Czy my dzisiaj potrzebujemy pokoju?

Konflikty i podziały we współczesnym społeczeństwie stają się niestety codziennością, do której się przyzwyczajamy. Grzech pychy powoduje w nas wszystkich budowanie barier na innych ludzi – każdy ma swoją rację i stara się bronić jej pod naporem obcych argumentów.

I w tym właśnie momencie przychodzi do nas Pan Jezus ze słowami: „Pokój Wam”. Jaka zatem jest recepta na pokój? Co jest lekiem na wszechobecne konflikty i spory?

Pokora.

Uczył nas jej Chrystus poprzez całe swoje ziemskie życie, poprzez cichość, cierpliwość i miłosierdzie. Nie ma szlachetniejszej postawy niż zapominanie o własnych pragnieniach, aby zaspokajać potrzeby innych ludzi, bez oczekiwania zapłaty.

Pokorne przyjmowanie poglądów i opinii naszych bliźnich, nawet jeżeli nie są one zgodne z naszymi przekonaniami, to pierwszy krok do zażegnania konfliktów, a zatem do uzyskania Pokoju.

Uzdalnia nas jednak w tym wszystkim sam Bóg, dzięki darom swojego Świętego Ducha. To On sprawia, że mamy chęć działania, wyczulamy słuch na głos innych i jesteśmy cierpliwsi w ich działaniach. Pragnienie dominacji, agresja i dążenie do zwycięstwa w codziennych sporach odchodzą z mocą Chrystusa Zmartwychwstałego w dal.

Pokój to wielki i święty Dar dany nam od Boga, w drodze do którego posila nas Duch Święty. Niech ta dobra Wielkanocna nowina uświęca każdy nasz dzień, za co nie bójmy się dziękować Panu. Dzielmy się tą Światłością z innymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑